Πρώτος ο Φέτελ στο Βέλγιο

Η Ferrari του Σεμπάστιαν Φέτελ πέρασε πρώτη τη γραμμή του τερματισμού στο Grand Prix του Σπα, στο Βέλγιο, που ήταν ο 13ος αγώνας του φετ...

Η Ferrari του Σεμπάστιαν Φέτελ πέρασε πρώτη τη γραμμή του τερματισμού στο Grand Prix του Σπα, στο Βέλγιο, που ήταν ο 13ος αγώνας του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος.
Ο Γερμανός προσπέρασε τον Λιούις Χάμιλτον στη διάρκεια του πρώτου γύρου, διαχειρίστηκε στη συνέχεια το προβάδισμά του και πήρε την πρώτη θέση, αφήνοντας δεύτερο τον παγκόσμιο πρωταθλητή της Mercedes.
Εκτός της νίκης, ο Φέτελ είδε επίσης τη διαφορά του από τον παγκόσμιο πρωταθλητή να μειώνεται στους 17 βαθμούς, ενώ την τριάδα του podium συμπλήρωσε ο Μαξ Φερστάπεν (Red Bull).