Navigation

Οι Αχαιοί Πρωθυπουργοί

Οι Αχαιοί Πρωθυπουργοί

Στην διάρκεια των 191 χρόνων της ζωής του Ελληνικού Κράτους, από το 1828 διετέλεσαν 15 πρωθυπουργοί προερχόμενοι από το νομό Αχαΐας  σε 29 κυβερνήσεις, παίζοντας ρόλο κατά θετικό ή αρνητικό τρόπο στην πορεία της χώρας.

Ένας τόπος με έντονη πολιτική ιστορία..... να καμαρώνουμε η όχι;


Αχαιοί Πρωθυπουργοί

Μπενιζέλος Ρούφος (1795-1868) Διετέλεσε: 29/4/1863-26/10/1863, 28/11/65-9/6/1866

Θρασύβουλος Ζαΐμης (1825-1880) Διετέλεσε: 25/1/1869-7/7/1870, 28/10/1871-25/12/1871
Σωτήριος Σωτηρόπουλος (1820-1898) Διετέλεσε: 3/5/1893-30/10/1893
Αλέξανδρος Ζαΐμης (1855-1936) Διετέλεσε: 21/9/1897-2/4/1899, 12/11/1901-24/11/19022, 4/9/1915-25/10/1915, 9/6/1916-3/9/1916, 21/4/1917-14/6/1917, 4/12/1926-4/7/1928
Δημήτριος Γούναρης (1867-1922) Διετέλεσε: 25/2/1915-10/8/1915, 16/3/1921-3/5/1922
Αναστάσιος Χαραλάμπης (1862-1949) Διετέλεσε: 16/9/1922-17/9/1922
Στυλιανός Γονατάς (1876-1966) Διετέλεσε: 14/11/1922-11/1/1924
Ανδρέας Μιχαλακόπουλος (1875-1938) Διετέλεσε: 7/10/1924-26/6/1925
Δημήτριος Μάξιμος (1873-1955) Διετέλεσε: 24/1/1947-29/8/1947
Παναγιώτης Κανελλόπουλος (1902-1986) Διετέλεσε: 1/11/1945-22/11/1945, 3/4/1967-21/4/1967
Γεώργιος Παπανδρέου (1888-1968) Διετέλεσε: 26/4/1944--3/1/1945, 8/11/1963-31/12/1963, 19/2/1964-15/7/1965
Κωνσταντίνος Γεωργακόπουλος (1890-1973) Διετέλεσε: 5/3/1958-17/5/1958

Γεώργιος Παπαδόπουλος (1919-1999) 1967-1973 Δικτάτορας
Ανδρέας Παπανδρέου (1919-1996) Διετέλεσε 1981-1989, 1993-1996

Γιώργος Παπανδρέου (1950-) 4/10/2009 - 11/11/ 2011

Πρόεδροι της Δημοκρατίας


Αλέξανδρος Ζαΐμης (1855-1936) Διετέλεσε: 15/12/1929-3/11/1935
Κωστής Στεφανόπουλος (1926- )
Διετέλεσε: 10/31995 – 12 /3/2005


Γ.Παπανδρέου. Παν.Κανελόπουλος
Μπενιζέλος Ρούφος
Αλέξανδρος Ζαΐμης

Δημήτριος Γούναρης
Θρασύβουλος Ζαΐμης

Ανδρέας Παπανδρέου
Ανδέας, Γεώργιος και Γιώργος Παπανδρέου



ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ-NEWS

Σχολιάστε:

0 comments: