Δεν τα κατάφερε η Α.Ε.Καλαβρύτων

Δεν φάνηκε συνεπής στο ραντεβού της πρωτιάς η Α.Ε.Κ και παραδόθηκε στις ορέξεις της Φιλαθλητικής Λέσχης Αιγίου χάνοντας κάθε ελπίδα για...

Δεν φάνηκε συνεπής στο ραντεβού της πρωτιάς η Α.Ε.Κ και παραδόθηκε στις ορέξεις της Φιλαθλητικής Λέσχης Αιγίου χάνοντας κάθε ελπίδα για να τερματίσει πρώτη στον όμιλό της. Τουλάχιστον μετά και την ήττα του Φαέθων Αντιρίου διατήρησε τη δεύτερη προνομιούχο θέση που οδηγεί στα play off και χρειάζεται 3 νίκες στα τελευταία 4 παιχνίδια ώστε να αποκτήσει το δικαίωμα να συμμετάσχει σε αυτά.
Δυστυχώς παίζοντας μονάχα 18 λεπτά μπάσκετ δεν γίνεται να κερδίσεις. Αυτό έπραξαν εχθές οι παίκτες των Καλαβρύτων στο κλειστό γυμναστήριο του Αιγίου. Ενώ ξεκίνησαν τον αγώνα παίζοντας καλά στην άμυνα και μυαλωμένα στην επίθεση, από το 8ο μέχρι και το 30ο λεπτό λες και κάποιος πάτησε ένα κουμπί και εξαφανίστηκαν από το γήπεδο. Η άμυνα έμπαζε από παντού, άλλωστε όταν δέχεσαι από έναν παίκτη 31 πόντους δεν υπάρχουν δικαιολογίες, το καλάθι των αντιπάλων σκεπάστηκε από μία αόρατη δύναμη και το αποτέλεσμα ήταν μέσα σε δύο δεκάλεπτα να δεχθούν 47 πόντους και να βάλουν 17. Ότι σχήμα και να δοκίμασε ο Μέρμηγκας δεν λειτούργησε και η ουσία είναι ότι το τελικό σκορ (70-49) αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του χθεσινού αγώνα.
Με τον χαρακτήρα που παρουσίασε η Α.Ε.Κ στο 2ο και στο 3ο δεκάλεπτο θα έχει πολύ δύσκολο έργο στους αγώνες κατάταξης και θα πρέπει να αφοσιωθούν όλοι ώστε να καλυτερέψει η εικόνα της ομάδας για να μην πάνε χαμένοι οι κόποι ολόκληρης της χρονιάς
Επόμενος αγώνας για την Α.Ε.Κ την Κυριακή 11/05/2014 στο δημοτικό στάδιο Καλαβρύτων με αντίπαλο την ομάδα του Γαλαξία Πατρών
Δεκάλεπτα: 8-14, 36-23(ημίχρονο), 55-31, 70-49(τελικό)
Φ.Λ.Αιγίου(Κωσταρίδης) : Πράπας 5(1), Γρύλλης 4, Τρίγκας 13(1), Τακριμάνης 2, Δαβίλας 11(1), Καλαϊτζής 31(4), Κουτσαντωνης 2, Κωστόπουλος , Παληθεόδωρος, Δημητρίου Μπούρος 2
Α.Ε.Καλαβρύτων(Μέρμηγκας): Μπέκιος 10(1), Μπίρμπας 11, Μπράτσικας , Παπαδημητρόπουλος 6, Παπαϊωάννου 7(1), Ζυγούρας 2, Παρασκευόπουλος 2, Κοτσίρης 1, Καραμούζης 2, Πορετσάνος 8