Σπουδαία νίκη για τα Καλάβρυτα (ΦΩΤΟ-ΡΕΠΟΡΤΑΖ)

Σπουδαία νίκη με 3-0 για τα Καλάβρυτα στην αναμέτρηση με τα Αργυρά στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής για τον Γ΄ Όμιλο του πρωταθλήματ...

Σπουδαία νίκη με 3-0 για τα Καλάβρυτα στην αναμέτρηση με τα Αργυρά στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής για τον Γ΄ Όμιλο του πρωταθλήματος της Β΄ Κατηγορίας της Ε.Π.Σ.Α.
Παρά τις πάρα πολλές απουσίες η ομάδα των Καλαβρύτων δεν άφησε κανένα περιθώριο να αμφισβητηθεί η υπεροχή της, παρ΄όλο που σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο.

Ο αγώνας
Τα Καλάβρυτα παρατάχθηκαν με τον Λέση κάτω από τα δοκάρια δεξιά τον Διον. Καλαμαρά, αριστερά το Νίκο Παναγιωτόπουλο, κεντρικούς αμυντικούς τους Παπαγεωργίου και Φάκκο, αμυντικά χαφ τους Παπαδόπουλο και Μενύχτα, επιτελικό μέσο τον Δημ. Καλαμαρά στις πτέρυγες Αναγνωστόπουλο και Σταύρακα και στην κορυφή της επίθεσης τον Γιαννόπουλο.
Στο πρώτο ημίχρονο και σε όλη την διάρκειά του τα Καλάβρυτα είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα χωρίς όμως να μπορούν να μεταφράσουν σε γκολ τις αρκετές φάσεις που έκαναν. Μεγαλύτερη φάση αυτή του 41' όπου σε εκτέλεση φαουλ λίγο έξω από την περιοχή. ο Μιχάλης Γιαννόπουλος, έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.
Στο δεύτερο ημίχρονο, τα Καλάβρυτα έδειξαν από το πρώτο λεπτό οτι θέλουν να "καθαρίσουν" το παιχνίδι.

Τα γκολ
Στο 60' ο Δημήτρης Καλαμαράς έσπασε το οφσάιντ των φιλοξενουμένων βρέθηκε μπροστά στην αντίπαλη εστία και με εξαιρετικό πλασάρισμα πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα, κάνοντας το 1-0.
Στο 67' ο νεοεισελθών στον αγώνα, Γιώργος Τσαβαλάς μετά από κόρνερ με γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έγραψε με τέλειο τρόπο το 2-0
Στο 81΄ ο Γιώργος Τσαβαλάς μετά από ασίστ του Γιαννόπουλου πλάσαρε και έγραψε το τελικό  3-0
Πολύ καλή η διαιτησία από τον Στέφανο Μαχαίρας – Μουστάκας και των βοηθών του, Σταύρο Ντελή και Ευάγγελο Καρδάτο.