Page Nav

Επέστρεψε στην κορυφή ο εξαιρετικός Ολυμπιακός!

Έχοντας εξαιρετική εμφάνιση για τρεις περιόδους, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εύκολα την Αρμάνι (87-80) και επέστρεψαν στην 1η θέση της Eur...

Έχοντας εξαιρετική εμφάνιση για τρεις περιόδους, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εύκολα την Αρμάνι (87-80) και επέστρεψαν στην 1η θέση της Euroleague.
Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα την Αρμάνι Μιλάνο, επικρατώντας με 87-80 και επέστρεψε ξανά, μετά από λίγες εβδομάδες στην κορυφή της κατάταξης της Euroleague, ισοβαθμώντας με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.
Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αρκετές λύσεις στην επίθεση και ήταν εξαιρετικοί από τα 6.75, φτάνοντας σε μια εύκολη νίκη επί των Ιταλών.
Με «όπλο» την πάντα σταθερή τους άμυνα, έκλεψαν πολλές φορές την μπάλα, τρέχοντας πολλούς αιφνιδιασμούς και σκοράροντας εύκολους πόντους, η νίκη είχε ουσιαστικά κλειδώσει από το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 14 πόντων (48-34).
Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου χαλάρωσαν και η Αρμάνι το εκμεταλλεύτηκε μειώνοντας τη διαφορά στο σκορ με τους Γκάουντλοκ και Κουζμίνσκας, ωστόσο οι Πειραιώτες κράτησαν το προβάδισμα και επέστρεψαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν οι Παπανικολάου (15π., 7 ριμπάουντ), Σπανούλης (14π., 7 ασίστ) και Μάντζαρης (8π., 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ενώ μεγάλη βοήθεια ειδικά στη δεύτερη περίοδο έδωσε ο Κάιλ Ουίλτζερ που έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα των «ερυθρόλευκων» (15π., 3/4 τρίποντα).

Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Τζέρελς (15π.), Ταρζέφσκι (12π., 6 ριμπάουντ), ενώ ο Γκάουντλοκ άρχισε να σκοράρει (20π.), όταν όλα είχαν κριθεί. Ο Κουζμίνσκας στο ντεμπούτο του είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 48-34, 70-53, 87-80.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 6 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος (4 ασίστ), Παπαπέτρου 11 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σπανούλης 14 (2/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοφ 8, Στρέλνιεκς, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 15 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 8 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπόγρης 1, Ουίλτζερ 15, Τόμπσον 2.

Αρμάνι Μιλάνο (Σιμόνε Πιανιτζιάνι): Γκάουντλοκ 20 (3), Μίτσοφ 11 (1), Καλνιέτις 3, Ταρζέφσκι 12 (6 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 12, Τσιντσαρίνι 2, Κουζίν, Αμπάς, Εμπαγιέ, Θίοντορ 5, Τζέρελς 15 (3).