Page Nav

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ: Ηττήθηκε στο ΣΕΦ αλλά κράτησε την καλή εμφάνιση

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Προμηθέα στο ΣΕΦ (90-63) και έκανε το "12 στα 12" στο πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός με τρίποντα απ...

Ο Ολυμπιακός με τρίποντα από τους Αγραβάνη και Παπανικολάου, συν το μακρινό σουτ του Μάντζαρη έφτασε στο 12-9 στο 5'. Ο Αγραβάνης είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, σημειώνοντας τους 11 από τους πρώτους 22 πόντους των "ερυθρολεύκων" στο δεκάλεπτο, με το σκορ της περιόδου να "γράφει" 27-16.  Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έβγαζε άμυνες, έτρεχε στο ανοιχτό γήπεδο και έβρισκε σκορ από την περιφέρεια, με τον "καυτό" Λοτζέσκι να μετρά 3/3 τρίποντα στην περίοδο.
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ουσιαστικά είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να κάνει ροτέισον, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του. Ο Μπιρτς στο 23' εκτόξευσε την διαφορά στο +30 (59-29), ακολούθως ο Αγραβάνης αποχώρησε από το παρκέ έχοντας δεχτεί χτύπημα στον ώμο, με το 75-43 να είναι το σκορ στο 30'. Στην τελευταία περίοδο ο Τολιόπουλος με τρίποντο έκανε το σκορ 80-48, με το 90-63 το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 53-27, 75-45, 90-63