"Τα Χριστούγεννα φτάνουν. Όμως ποιος γνωρίζει τονόημα και την αξία αυτών των ημερών? Ελάχιστοι… Οι περισσότεροι νομίζουν...
Βοήθησε και θεράπευσε. Δίδαξε για ισότητα. Έχοντας λοιπόν στο μυαλό όλα αυτά ας προσπαθήσουμε να ζήσουμε σύμφωνα μ’αυτόν. Η λιτότητα και η αγάπη ας έχουν κυρίαρχο ρόλο στις καρδιές μας. Ας βοηθήσουμε τους ανθρώπους που το έχουν ανάγκη. Ας μην φερόμαστε αλαζονικά. Όλοι μπροστά στον Χριστό είμαστε ίδιοι. Ας μην το ξεχνάμε! Το μήνυμα της αγάπης λοιπόν ας γίνει ο οδηγός μας. Δείχνοντας αγάπη και καλοσύνη σ΄έναν ξένο είναι σαν να δείχνουμε αγάπη και καλοσύνη στον ίδιο τον Θεό… Η αγάπη λοιπόν, το μήνυμα της γέννησης ας γίνει το μεγάλο φωτεινό άστρο όπως εκείνο της Βηθλεέμ που θα φωτίσει τις καρδιές μας, θα τις γεμίσει αγάπη και θα γίνει η αφορμή να ‘ρθούμε κοντά στους συνανθρώπους μας μια για πάντα…. Αυτό θα πει άνθρωπος…!!! Αυτό θα πει Χριστούγεννα…" Λούτσκα Όλγα μαθήτρια Γ γυμνασίου
Δεν υπάρχουν σχόλια
Σημείωση: Μόνο ένα μέλος αυτού του ιστολογίου μπορεί να αναρτήσει σχόλιο.