Θρίαμβος του Ολυμπιακού μέσα στο ΟΑΚΑ

Θρίαμβος του Ολυμπιακού μέσα στο ΟΑΚΑ και υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του ήττα μετά από 33 αγώνες πρωταθλήματος (75-65) και με ...

Θρίαμβος του Ολυμπιακού μέσα στο ΟΑΚΑ και υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του ήττα μετά από 33 αγώνες πρωταθλήματος (75-65) και με το break επί του «αιωνίου» αντιπάλου του πήρε προβάδισμα στη μάχη του τίτλου της Α1. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την ερχόμενη Πέμπτη στο ΣΕΦ.
Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν πάρα πολύ «διαβασμένη» και παρότι βρέθηκε να χάνει με -10 περίπου πέντε λεπτά πριν το πρώτο ημίχρονο, με επιμέρους σκορ 14-1 πήρε... κεφάλι και έκτοτε δε συνάντησε ουσιαστικά κανένα πρόβλημα από τον «αιώνιο» αντίπαλό του.
Οι «πράσινοι» έκαναν ένα από τα χειρότερά τους ματς από την έναρξη της περιόδου, ιδιαίτερα στην επίθεση. Εάν εξαιρέσει κανείς τους Τζέιμς και Σίνγκλετον, οι υπόλοιποι παίκτες που χρησιμοποίησε ο Πασκουάλ δεν βρέθηκαν σε καθόλου καλή μέρα, υπέπεσαν σε πολλά λάθη και απόλυτα δικαιολογημένα επήλθε η πρώτη ήττα μετά από 33 αγώνες στο πρωτάθλημα.
Τα δεκάλεπτα: 26-19, 32-35, 49-52, 65-75
Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 18 (1), Τζέιμς 23 (3), Γκιστ 4, Καλάθης 8, Αντετοκούνμπο 4 (1), Ρίβερς 2, Παππάς 1, Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι, Μήτογλου
Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 4, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 14 (1), Ρόμπερτς 12 (2), Μακ Λιν 7, Παπαπέτρου 10 (2), Στρέλνιεκς 7 (1), Μάντζαρης 11 (3), Μπόγρης 2, Ουίλτζερ 2

Game 2: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός (7/6)
Game 3: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (10/6)
Game 4: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός (14/6 - εφ' όσον χρειαστεί)
Game 5: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός (17/6 - εφ' όσον χρειαστεί)