Κέρδισε και την Μπασκόνια ο Παναθηναϊκός, 80-76 στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός δεν... αποπροσανατολίστηκε από την ένταση που κυριαρχεί με την Euroleague και το προσεχές «πράσινο» δημοψήφισμα του Δημήτ...

Ο Παναθηναϊκός δεν... αποπροσανατολίστηκε από την ένταση που κυριαρχεί με την Euroleague και το προσεχές «πράσινο» δημοψήφισμα του Δημήτρη Γιαννακόπουλου, αυξάνοντας σε 14-8 το ρεκόρ του και κάνοντας και πάλι άλμα τετράδας (σ.σ. πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ).

Το «τριφύλλι» επικράτησε με 80-76 της Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ, για την 22η αγωνιστική της Euroleague, επιστρέφοντας στις νίκες και υποχρεώνοντας τους Βάσκους στην 12η ήττα, που τους απομακρύνει από το στόχο των πλέι οφ.

Καθοριστικός ο Κένι Γκάμπριελ του πρώτου ημιχρόνου (15π.), 4/7τρ.), σταθερή αξία ο Τζέιμς Γκιστ (15π.) στην «οικοδόμηση» διαφοράς ασφαλείας στην τρίτη περίοδο, ενώ κομβική στην εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν και η άμυνα του «τριφυλλιού» στο τρίτο δεκάλεπτο της «πράσινης» κυριαρχίας. Πολύτιμες λύσεις έδωσαν και οι Νίκος Παππάς (12π.) και Κρις Σίνγκλετον (10π.).

Από την Μπασκόνια, που πάλεψε για την ανατροπή από τα 6.75 στον... επίλογο του αγώνα, ξεχώρισαν οι... διψήφιοι Σενγκέλια (15π.), Μπομπουά (15π.), Τζάνινγκ (12π.) και Βόιτμαν (11π.).
Τα δεκάλεπτα: 21-22, 46-40, 67-53, 80-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (9 ριμπάουντ), Ρίβερς 7 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παππάς 12 (2), Ντένμον (0/4 σουτ), Γκιστ 15 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ 15 (4/7 τρίποντα), Καλάθης 7 (2/8 σουτ, 3/4 βολές, 11 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πέδρο Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 8 (2), Τίμα 6, Βόιτμαν 11 (8 ριμπάουντ), Μαλμάνις, Χουέρτας (0/3 σουτ), Μπομπουά 15 (3), Τζάνινγκ 12 (4/5 τρίποντα), Νιόπ 2, Γκρέιντζερ (0/6 σουτ), Πουαριέ 2, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο 5 (1).