Page Nav

Euroleague: Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό μετά τη συντριβή στη Βιτόρια από την Μπασκόνια, την προηγούμενη εβδομάδα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήτα...

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σοβαροί, εύστοχοι κι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να μην αφήσουν περιθώριο αμφισβήτησης στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, την οποία συνέτριψαν με 94-64 σημειώνοντας τη 13η νίκη τους σε 18 αγώνες στην εφετινή Euroleague.
Ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε 13 πόντους, μοιράζοντας και 7 ασίστ, 12 πόντους πέτυχε ο Μιλουτίνοβ και 11 ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Η Μακάμπι «πέταξε λευκή πετσέτα» στην 3η περίοδο, όταν άρχισαν να μπαίνουν και τα τρίποντα του Ολυμπιακού, μετά τα 1/11 στο πρώτο μέρος για τους «ερυθρόλευκους».
Αυτή ήταν η 13η νίκη της ομάδας του Πειραιά σε 18 αγωνιστικές στη Euroleague και άπαντες στο «ερυθρόλευκο στρατόπεδο» συγκεντρώνονται στο ματς της Πέμπτης (18/1) στη Ρωσία με την Κίμκι. Η ομάδα του Νέβεν Σπάχια, που υπέστη την 9η ήττα της είχε κορυφαίο τον Πιερ Τζάκσον με 13 πόντους.
Μέσα σε 5 λεπτά στην 1η περίοδο, ο Τζαμέλ ΜακΛιν σημείωσε 12 πόντους με 4/5 δίποντα και 4/4 βολές, μάζεψε και 3 ριμπάουντ, αλλά στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, μετά από γκολ φάουλ απέναντι στον Παρακχούσκι, υπέστη μυϊκό σπασμό, κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια και έκτοτε δεν αγωνίστηκε ξανά.
Τα δεκάλεπτα: 24-16, 54-42, 70-51, 94-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 12, Παπαπέτρου 11 (2/3 τρίποντα), Σπανούλης 13 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοφ 12 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 3, Πρίντεζης 6 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 5 (1), Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης 5 (7 ριμπάουντ), Ουίλτζερ 6 (2), Τόμπσον 7 (1)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Νέβεν Σπάχια): Τόμας 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μασούρ 1, Ρολ 6, Κέιν 7 ( 6 ριμπάουντ), Τάιους 10, Ντιμπαρτολομέο 4, Κοέν 2, Σέγκεβ 1, Κόουλ 7 (1) , Παρακχούσκι 4, Ζοσμάν, Τζάκσον 13 (2)