Πράσινο το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο πέντε λεπτά πριν το φινάλε αλλά κατάφερε εν τέλει να αλώσει ξανά στο ΣΕΦ επικρατώντας του...

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο πέντε λεπτά πριν το φινάλε αλλά κατάφερε εν τέλει να αλώσει ξανά στο ΣΕΦ επικρατώντας του Ολυμπιακού (68-71).

Ο Παναθηναίκός άρχισε καλύτερα το ματς και κατάφερε με πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη να προηγηθεί με 7-2. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε γρήγορα, “έτρεξε” σερί 9-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο παιχνίδι (11-7). Οι “πράσινοι” απάντησαν με δικό τους σερί 8-0 και πήρε ξανά τα ηνία του σκορ (11-15). Ο Γιώργος Πρίντεζης στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ο κορυφαίος για τους “ερυθρόλευκους” στην επίθεση (6 πόντοι) και με 2/2 βολές έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους (16-15).

Ο Κένι Γκάμπριελ με φόλοου έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά ο Παπαπέτρου “απάντησε” με τρίποντο και έκανε το 19-17. Ο Τολιόπουλος ρίχτηκε στη μάχη από νωρίς και με μία βολή έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Ολυμπιακό (22-19), αλλά ο Ρίβερς εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα του Παπαπέτρου και ισοφάρισε (22-22).

Ο Ρίβερς σ΄ακόμη ένα ντέρμπι ήταν ασταμάτητος στην επίθεση και με νέο καλάθι ισοφάρισε σε 24-24, ενώ ο Παππάς με τρίποντο έβαλε μπροστά τους “πράσινους” (26-27). Τόμπσον και ΜακΛιν στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου πήραν πρωτοβουλίες στην επίθεση και βοήθησα τους “ερυθρόλευκους” να προηγηθούν με 4 (33-29).

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ και με τρίποντο του Λοτζέσκι πέρασε μπροστά (33-34). H ομάδα του Πειραιά, πάντως, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα υπέρ της, καθώς στα τελευταία λεπτά έτρεξε σερί 7-2 και προηγήθηκε με (40-36).

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο μπήκε ζεστά στο δεύτερο ημίχρονο και με πέντε συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε το παιχνίδι (41-41), ενώ ο Νικ Καλάθης έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (41-43). Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να σκοράρει, καθώς οι “πράσινοι” βελτιώθηκαν στην άμυνα τους. Ο ΜακΛιν ήταν εκπληκτικός στην τρίτη περίοδο και κατάφερε με συνεχόμενους πόντους να δώσει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (54-52).

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Τόμπσον οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν με επτά (59-52). Ο ΜακΛιν συνέχισε το ρεσιτάλ του και με νέο καλάθι έδωσε “αέρα” εννιά πόντων στον Ολυμπιακό (61-52). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Σίνγκλετον και Ρίβερς μείωσε στους 2 (66-64).

Ο Ρίβερς συνέχισε να βομβαρδίζει το “ερυθρόλευκο” κανάλι και με νέο τρίποντο έβαλε μπροστά τους “πράσινους” (66-67). Ο Παναθηναϊκός 18,9” πριν το τέλος με λέι απ του Γκιστ προηγήθηκε με τρεις (66-69). Ο ΜακΛιν 3,9” πριν τη λήξη μείωσε στον 1 πόντο (68-69). Στη συγκεκριμένη φάση του έγινε και φάουλ, το οποίο δεν δόθηκε από τους διαιτητές.

Ο Γκιστ με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (68-71), ενώ ο Μάντζαρης στην τελευταία επίθεση πέταξε τη μπάλα από μακριά, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 40-36, 54-52, 68-71

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοβ 8, Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 8 (2), Τόμπσον 13 (1), Πρίντεζης 8, Μακλίν 18, Τολιόπουλος 1, Παπαπέτρου 5 (1), Στρέλνιεκς 2, Τιλι.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Γκιστ 13, Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 14, Αντετοκούνμπο 5, Σίνγκλετον 9 (1), Ρίβερς 14 (3), Παππάς 7 (1), Ντένμον, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ, Βουγιούκας 1.