Γκέλα για ΠΑΟ, νίκες για ΠΑΟΚ και ΟΣΦΠ - Όλα τα επίσημα στιγμιότυπα (ΒΙΝΤΕΟ)

Πάει... «τρένο» η Ξάνθη με Λουτσέσκου Η Ξάνθη έχει βαλθεί να μαγέψει τους πάντες αφού επικράτησε 4-0 της Βέροιας, με χατ τρικ το...

Πάει... «τρένο» η Ξάνθη με Λουτσέσκου
Η Ξάνθη έχει βαλθεί να μαγέψει τους πάντες αφού επικράτησε 4-0 της Βέροιας, με χατ τρικ του Γιουνές, και έφτασε στα 10 ματς σερί αήττητη! Στο 19’ η Ξάνθη άνοιξε το σκορ και έκανε πιο εύκολο το έργο της, αφού ο Ντε Λούκας εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Λισγάρας νίκησε άπαντες στον αέρα και με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Ο Γιουνές δευτερόλεπτα αργότερα έστειλε από τη μία μεριά τον Λόπεθ και τη μπάλα στην άλλη, κάνοντας το 2-0. Στο 61’ ο Λινάρδος έκανε τραγικό λάθος, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Βασιλακάκης και γυρίζοντας τη μπάλα την κατάλληλη στιγμή, έδωσε έτοιμο γκολ στον Τυνήσιο φορ που δεν μπορούσε να αστοχήσει από κοντά. Πέντε λεπτά μετά, ο Θάνος υπέδειξε ακόμη ένα πέναλτι σε πέσιμο του Τριάδη. Ο Γιουνές νίκησε για τρίτη φορά τον Ισπανό γκολκίπερ της Βέροιας, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.
ΒΕΡΟΙΑ(Θωμάς Γράφας): Λόπες, Βασιλαντωνόπουλος (46’ Βίτι), Μαλόν, Καλί, Χαροντάκης, Μπαλάφας, Άρτσε, Λινάρδος, Σισίνιο (46’ Κάλβο), Σαρπόνγκ, Καπετάνος.
ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Ντε Λούκας (78’ Νιέτο), Γουάλας, Καρασαλίδης, Λουσέρο, Τριάδης (74’ Σολτάνι), Καμαρά, Βασιλακάκης (81’ Ράνος), Γιουνές.

«Δάγκωσε» τον Ατρόμητο, ο Πλατανιάς
Πολύ πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 3-0, ο Πλατανιάς νίκησε τον Ατρόμητο στην Κρήτη. Δύο γκολ πέτυχε ο Γιακουμάκης και ένα ο Καρυπίδης. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Καρυπίδης ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά, «κρέμασε» τον Γκορμπούνοφ, ο Μπρίτο πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και την έδιωξε. Ο βοηθός υπέδειξε γκολ και ο Στυλιάρας «ασπάστηκε» την άποψή του. Ολοι οι παίκτες του Πλατανιά πανηγύρισαν μαζί με τον Παράσχο. Τρία λεπτά αργότερα ο Πλατανιάς καθάρισε το ματς με τον Γιακουμάκη να εκμεταλλεύεται το κακό διώξιμο του Λααρίδη και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε και πάλι ο Γιακουμάκης με μια εξαιρετική ενέργεια.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Σωτηρίου – Στάθης, Καρυπίδης, Κάργας, Βάντερσον – Γκνιάτιτς, Μουνάφο – Αποστολόπουλος, Γουνδουλάκης, Μανούσος – Γιακουμάκης
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ – Κοντοές, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπίτολο – Μπάγκα, Κεϊτά – Λημνιός, Τόνσο, Μπρίτο – Παπαδόπουλος

Ακόμα πετυχαίνει γκολ... ο ΠΑΟΚ
Το πιο παραγωγικό του παιχνίδι για την Σούπερ Λίγκ πραγματοποίησε στην Κέρκυρα ο ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος του βορρά, μόλις στο 1ο λεπτό άνοιξε το σκορ κόντρα στους Φαίακες. Ο Κάμπος έκανε σέντρα και ο Ανδρεόπουλος στην προσπάθεια του να απομακρύνει... κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0! Στο 23’ ο Μπίσεσβαρ έκανε το 2-0. Λίγα λεπτά αργότερα και αφού ο ΠΑΟΚ δημιουργούσε την μία ευκαιρία μετά την άλλη, ήρθε και το 3-0. Συγκεκριμένα, στο 34’ από εκτέλεση πέναλτι του Αθανασιάδη, ο Κουτσαβασίλης αποκρούει και στον ριμπάουντ ο Κάμπος πλάσαρε εύστοχα για το 3-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Αφού προηγήθηκαν ένα σουτ του Τουράμ στο 52’ και ένα του Ανδρεόπουλο στο 56’ για του Φαίακες με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία και στις δύο περιπτώσεις, ο Κάμπος είπε να τους δείξει... πως γίνεται. Στο 58’ ο Μπίσεσβαρ άφησε ωραία την μπάλα στον Κάμπος και με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Κουτσαβασίλη για το 4-0! Τρία λεπτά αργότερα, είπε να σκοράρει και ο Μάτος.
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Ζορμπάς(65’ Γεωργακόπουλος), Σπίνουλας, Κόντος, Ανδρεόπουλος(77’ Γκόμες) , Σιόντης, Ιωάννου, Γεωργίου(77’ Αντιλέου), Ζαραδούκας, Τουράμ
ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Λέοβατς, Κρέσπο, Βαρέλα(46’ Μαλεζάς), Μάτος, Κάνιας, Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ, Κάμπος, Ροντρίγκες(73’ Περέιρα) και Αθανασιάδης

Τρίποντο με ανατροπή για τον Ολυμπιακό
Ο Κούσας "πάγωσε" το Φάληρο στο 52', όμως με τέρματα των Σεμπά (61'), Καρντόσο (83') και Φιγκέιρας (85'), ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με σκορ 3-1 επί του Παναιτωλικού.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Βιάνα, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Μαρτίνς (72' Ντομίνγκες), Φορτούνης (46' Ανδρούτσος), Πάρντο (57' Μανθάτης), Σεμπά, Καρντόσο.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Τσοκάνης, Μάκος, Μάρκος Πάουλο, Κλέσιο (89' Μουνιός), Βιέιρα (82' Κουτρομάνος), Ουάρντα (73' Ντα Ρότσα), Μαρκόβσκι.

Έμειναν στον άσο Αστέρας Τρίπολης και Ηρακλής
Ο Ηρακλής έφτασε πολύ κοντά στην δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα, όμως ο Αστέρας Τρίπολης πήρε την ισοπαλία στην εκ πνοή με 1-1 για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ακυρώθηκε σωστά γκολ του Περόνε στο 92’.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Κυριακίδης, Στάμου, Ζιαμπάρης, Σαραμαντάς, Κούρος, Ιντζόγλου, Λεοζίνιο, Μοντέιρο, Ρούσσος, Περόνε
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Ιγκόρ, Γιαννούλης, Μπέρτος, Χαμντανί, Τσουκαλάς, Δημούτσος, Μάσα, Τσιλιανίδης, Ιωαννίδης, Κάλτσας

Τα έκανε όλα ο «αστεράτος» Πανιώνιος
Ο Πανιώνιος συνέτριψε με 4-1, εκτός έδρας, τον Λεβαδειακό, μένει πέντε σερί ματς αήττητος κι αποχαιρετά το 2016 στην πρώτη πεντάδα. Στο 36ο λεπτό οι "κυανέρυθροι" άνοιξαν το σκορ στη Λιβαδειά. Ο Φούντας εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Ρισβάνης σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους, έπιασε την κεφαλιά. Στο 43' ήρθε η ισοφάριση από τους γηπεδούχους χάρη στο γκολ του Γιακουμάκη ο οποίος με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (44'), ο Μπεν έκανε το σουτ, ο Ναμάσκο ακούμπησε την μπάλα και την έστειλε στο αριστερό του δοκάρι, ο Φούντας γύρισε από τα δεξιά στον Ανσαριφάρντ, ο Ναμάσκο απέρκουσε ξανά το τακουνάκι του Ιρανού, ο Κόρμπος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας για το 1-2. Στο 50’ ο Ασιάτης με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ναμάσκο. Στο 65ο λεπτό, ο Μπεν εκμεταλλεύτηκε τη βαθιά μπαλιά του Ανσαριφάρντ και με πλασέ νίκησε τον Ναμάσκο.
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Τριποτσέρης, Ουόν, Μιλιάζες, Καραχάλιος (57' Καψάσκης), Καλτσάς (56' Μάγγας), Γιακουμάκης (79' Σένκα), Ζεζίνιο, Τόνι Σίλβα, Μάντζιος
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Οικονόμου, Ρισβάνης, Τασουλής, Σιώπης, Κόρμπος, Μπεν (86' Βουκελάτος), Μασούντ (89' Σαββίδης), Φούντας (77' Μασούρας), Ανσαριφάρντ