ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ: Την ίδρωσε... την φανέλα αλλά ηττήθηκε 71-59 στη Ρόδο (ΒΙΝΤΕΟ)

Πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν δικαίωσε τον Απόλλωνα Πατρών που γνώρισε την ήττα στην Ρόδο από τον Κολοσ...

Πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν δικαίωσε τον Απόλλωνα Πατρών που γνώρισε την ήττα στην Ρόδο από τον Κολοσσό με 71-59, σε παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής της Α1 Εθνικής μπάσκετ. Οι «μελανόλευκοι» παρά τις απουσίες των Ράσελ, Καλινόσκι, Μαστρογιαννόπουλου, έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγαλύτερη θέληση και διάθεση στο παρκέ και προηγήθηκαν με 7-3. Όμως οι παίκτες του Κώστα Μέξα «ξύπνησαν» και με ένα μικρό σερί 5-0 πήραν κεφάλι στο σκορ με 7-8 στο 4'. Ο Απόλλωνας είχε «κολλήσει» στην επίθεση, με αποτελέσμα η περίοδος να λήξει με 22-14 και την διαφορά στο μεγαλύτερο της σημείο.
Ωστόσο, τρία λεπτά πριν το φινάλε ο Απόλλωνας πλησίασε στους 4 πόντους (57-53) διεκδικώντας πλέον το διπλό με αξιώσεις. Ένα τρίποντο του Σαλούστρου έκανε το σκορ 62-55 1:45 πριν το τέλος δίνοντας ουσιαστικά την νίκη στον Κολοσσό. Το ματς ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 71-59.
Τα δεκάλεπτα: 22-14, 39-27, 53-39, 71-59
Κολοσσός Ρόδου(Λυκογιάννης): Ρέντικ 16, Γεωργαλλής 2, Ρέλεφορντ 13(2), Βασιλόπουλος 11(3), Χαλλ, Λιάπης, Τσούκου, Σαλούστρος 11(2), Αγγελάκος, Άχονεν 14(2), Παπαδάκης 2, Ουότσον 2
Απόλλων Πατρών(Μέξας): Κόμπινς 4, Χίκεί 6(2), Βεργίνης 22(4), Σλαφτσάκης, 2 Τσιάρας 2, Νίφορας, Ντούβνιακ 11, Διαμαντάκος, Μπάνβιτς 8(1), Κουζέλογλου 4, Μπαζίνας, Καλινόσκι

Κολοσσός Ρόδου-Απόλλων Πάτρας: 71-59: H σελίδα στιγμιοτύπων του kalavrytanews.com