"Σεφτέ" στις νίκες ο Απόλλωνας CARNA Πάτρας

Με εντυπωσιακή απόδοση στο 2ο ημίχρονο, ο Απόλλων Πάτρας  υπέταξε το Ρέθυμνο με 86-78 στην Πάτρα και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην ...

Με εντυπωσιακή απόδοση στο 2ο ημίχρονο, ο Απόλλων Πάτρας  υπέταξε το Ρέθυμνο με 86-78 στην Πάτρα και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην Basket League Stoiximan.gr
Ο Τάιλερ Καλινόσκι ήταν αυτός που ηγήθηκε της πατραϊκής ομάδας, στην πρώτη αυτή νίκη, σε 38:13 σημείωσε 28 πόντους (1/3, δίποντα, 8/12 τρίποντα, 2/3 βολές), μάζεψε επτά ριμπάουντ και μοίρασε τρεις ασίστ.
Το Ρέθυμνο είχε τον έλεγχο στα δύο πρώτα δεκαάλεπτα, με σερί 11-0 προηγήθηκε 30-22, 5:20 πριν από το τέλος του 2η περιόδου και πήγε στην ανάπαυλα έχοντας σταθερά την πρωτοπορία, 44-35.
Όμως τα δεδομένα άλλαξαν στο 3ο οκτάλεπτο, οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερη άμυνα, με δικό τους σερί 9-0, βρέθηκαν σε απόσταση βολής (51-49), προσπέρασαν 54-53 (4:57) και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα.
Στην 4η περίοδο προοδευτικά αύξησαν τη διαφορά, έφθασαν στο +11 76-65 στα 3:43 και έφθασαν πανάξια στη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 65-61, 86-78
Απόλλων (Μέξας): Χίκι 10, Ράσελ 10 (1), Κόμπινς 9, Τσιάρας 3, Καλινόσκι 28 (8), Βεργίνης 16 (4), Σλαφτσάκης 2, Μπάβτσιτς 4, Μαστρογιαννόπουλος, Βίτκοβατς 4.
Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Άρνολντ 22 (1), Φιτζπάτρικ, Σάφτενααρ 11 (9 ριμπ.), Τάλτον 10 (2), Γιαννόπουλος 5 (1), Κώττας 2, Χριστοδούλου 4, Καμπερίδης 2, Ζάμπας 11, Έντουαρντς 11 (8 ριμπ.).