Navigation

Ο Λεχουρίτης Αντ/ρχος Περικλής Οικονόμου - Αρχηγός του Γ. Eπ. Αεροπορίας 1975-78


Εορτή της αεροπορίας σήμερα και ευκαιρία να τιμήσουμε και τους δικούς μας ανθρώπους, όπως τον Αντιπτέραρχο Περικλή Οικονόμου, τον μοναδικό καλαβρυτινό που διετέλεσε αρχηγός της πολεμικής αεροπορίας.
Ο Αντιπτέραρχος Περικλής Οικονόμου με καταγωγή από το του Λεχούρι Καλαβρύτων (Γεννήθηκε το 1929), διετέλεσε Αρχηγός του Γενικού Eπιτελείου Αεροπορίας (ΓΕΑ) από 23 Ιανουαρίου 1975 έως 04 Ιανουαρίου 1978.

Αποφοίτησε από τη Σχολή Αεροπορίας με το βαθμό του Ανθυποσμηναγού το 1949.
με επιπλέον εκπαιδεύσεις:
της Σχολής Εκπαιδευτή Πτήσεων και Πτήσεως δια Οργάνων
του Σχολείου Ε/Α και Χειριστού
του Σχολείου SAFETY OFF AND FLYING TNC
του Σχολείου METHODS ODS των ΗΠΑ
της Σχολής Πολέμου Αεροπορίας
του Σχολείου Ασφάλειας Πτήσεως της Δυτικής Γερμανίας
Ξένες γλώσσες : Αγγλικά



Ο Περικλής Οικονόμου διετέλεσε :

Οκτώβριος 1956 – Ιούνιος 1957, Διοικητής του 1ου Σταθμού Ελέγχου Προειδοποιήσεως
Ιανουάριος 1959 – Mάρτιος 1960, Διοικητής της 341 Μοίρας Αναχαιτίσεως Ημέρας
Μάρτιος 1960 – Μάρτιoς 1961, Διοικητής της 337 Μοίρας Παντός Καιρού
Φεβρουάριος 1965 – Αύγουστος 1967, Επιτελής του ΝΑΤΟ στην Ουάσινγκτον των ΗΠΑ
Αύγουστος 1967 – Ιούνιος 1970, Επιτελής του ΓΕΕΘΑ/Α΄ΜΕΟ – Β΄ΜΕΟ - Εκπαιδεύσεως ΑΕΔ - 7ης ΜΕΟ ΑΕΔ
Ιούνιος 1970 – Ιούλιος 1972, Επιτελής στο SHAPE στις Βρυξέλλες
Αύγουστος 1972 – Ιούνιος 1974, Διευθυντής του Β΄ Κλάδου/ΑΕΔ
Ιούνιος 1974 – Ιανουάριος 1975, Διοικητής της 28ης Τακτικής Αεροπορικής Δυνάμεως και
Αρχηγός του Γενικού Eπιτελείου Αεροπορίας (ΓΕΑ) από 23 Ιανουαρίου 1975 έως 04 Ιανουαρίου 1978.

Προαγωγές
Ανθυποσμηναγός : 16/06/1949
Υποσμηναγός : 04/09/1952
Σμηναγός : 04/09/1955
Επισμηναγός : 04/09/1959
Αντισμήναρχος : 13/03/1964
Σμήναρχος : 04/09/1966
Ταξίαρχος : 09/01/1969
Υποπτέραρχος : 07/06/1972
Αντιπτέραρχος : 17/06/1974

Μετάλλια - Παράσημα

Πολεμικός Σταυρός Γ' Τάξης
Μετάλλιο Στρατιωτικής Αξίας Γ' Τάξης
Μετάλλιο Στρατιωτικής Αξίας Α', Β' Τάξης
Χρυσός Σταυρός του Φοίνικα άνευ ξιφών
Χρυσός Σταυρός του Γεωργίου Α' άνευ ξιφών
Ταξιάρχης του Τάγματος του Φοίνικα άνευ ξιφών
Ανώτερος Ταξιάρχης του Τάγματος του Φοίνικα άνευ ξιφών
Τάγμα Ιππέως της Μαδάρας μετά ξιφών Α' Τάξεως
Ανώτερος Ταξιάρχης του Τάγματος της Τιμής άνευ ξιφών
Τάγμα του TUDOR VLADIMIRESCU A' Τάξεως
Τάγμα του COMMANDEUR DE LA LEGION D'HONNEUR
Επίτιμος Αρχηγός Γενικού Επιτελείου Αεροπορίας

Κυριαζής Νίκος

Τα σχόλια σας εδώ: